Промислове освітлення у Львові – комплекс заходів, спрямованих на дотримання нормативів освітленості на виробництвах, підприємствах, складах, відкритих і закритих майданчиках та на об’єктах різного призначення. Вимоги до якості освітленості затверджуються відповідними документами (СНіП 23-05-95, СНіП II-4-79), які визначають, наскільки ефективним має бути виробниче освітлення, встановлюють норми безпеки для персоналу, економічність, надійність. Обладнання для забезпечення необхідною кількістю світла виробничих і промислових об’єктів повинно відрізнятися підвищеною зносостійкістю, стійкістю до вібрацій, економити електроенергію. Всі ці параметри враховуються при проектуванні основної схеми розміщення приладів, залежно від цього підбираються промислові світильники накладного або підвісного типу.
В даний час проектування світлового режиму виконується за допомогою сучасного програмного забезпечення з застосуванням складних розрахунків і техніко-економічного обґрунтування. Вони дозволяють знизити втрати світла і зробити промислове освітлення оптимальним.
Промислове освітлення у Львові
Особливості організації промислового освітлення
В залежності від того, де саме необхідно промислове освітлення, вибираються освітлювальні прилади різного типу і потужності. Так, у цехах частіше використовують світильники, а на відкритих майданчиках застосовують потужні прожектори, здатні висвітлювати великі простори. Для багатьох об’єктів освітлення відкритих майданчиків є важливою умовою нормального функціонування, для чого застосовуються економічні та ефективні прилади з високою світловіддачею. Відкриті простори на підприємствах можуть мати значну площу, тому потужність освітлювальних приладів повинна відповідати вимогам.
Важливо також правильне і достатнє освітлення складських приміщень. Вони висвітлюються в робочому, охоронному і аварійному режимі, при цьому останній режим ділиться на аварійне промислове освітлення безпеки, яке включається для продовження роботи, та аварійне евакуаційне освітлення призначене для швидкого видалення людей зі складу. Вибір освітлювальних приладів повинен враховувати ряд факторів, серед яких тип і вид об’єкта, кліматичні умови місцевості і температурні умови виробничих приміщень, вимоги до рівня освітленості конкретних ділянок.
Крім того, промислове освітлення включається установка світла у виробничих цехах, на складах, у допоміжних зонах – шахтах ліфтів, комор і т. д., в місцях з агресивним зовнішнім середовищем і вибухонебезпечних зонах. Більшість сучасних промислових освітлювальних приладів укладено в герметичні корпуси, відрізняються міцністю, високим ККД, економічністю, а також волого-, пило – і в ряді випадків вибухозахищеністю.
Обладнання для промислового освітлення об’єктів
Промислове освітлення у Львові повинно також враховувати тип об’єкта і в залежності від цього розраховувати потужність і підбирати освітлювальні прилади. Розробка проекту враховує також вплив ультрафіолетового або інфрачервоного випромінювання світильників на технологічний процес. Проектуючи промислове освітлення, необхідно враховувати відображаючи властивості стін, матеріалів і устаткування, встановленого в цехах. Відбиваюча здатність важлива і при освітленні робочих місць і робочих зон.
В залежності від потужності застосовуваних приладів змінюється висота їх розташування над робочими зонами. Важливим фактором при проектуванні і установці освітлювальних приладів є їх безпека. Для експлуатації у вибухонебезпечних зонах застосовуються вибухозахищені світильники. Вони відрізняються тим, що електротехнічні процеси повністю ізольовані від зовнішніх умов. З допомогою вибухозахищеного обладнання виконується виробниче освітлення на підприємствах нафтодобувної і газопереробної промисловості, на деяких хімічних підприємствах, у фарбувальних зонах. Промислове освітлення із застосуванням вибухозахищених світильників обов’язково на підприємствах і об’єктах з підвищеною пожежонебезпекою, однак нерідко таке обладнання встановлюється на підприємствах з низьким рівнем загрози пожеж, для додаткової безпеки персоналу.
Промислове освітлення у Львові від remontuem.lviv.ua
Крім того, сьогодні промислове освітлення обов’язково враховує безпеку обладнання в екологічному відношенні. Багато підприємств зараз застосовують люмінесцентні лампи – обладнання з якісною передачею кольору, хорошими показниками світлового потоку. Крім того, ці світильники відносяться до середньої цінової категорії, що дозволяє широко використовувати їх для освітлення об’єктів. Недоліком люмінесцентних ламп можна вважати той факт, що їх застосування неможливо в приміщеннях, де температура повітря нижче 5 С. Це виключає використання обладнання на складах в зимовий час. В інших випадках застосування люмінесцентних світильників цілком виправдано. Тим не менше багато європейських країн відмовляються від таких ламп з-за того, що в процесі експлуатації в газі колби виділяються сполуки ртуті, що являють собою небезпеку для людей і навколишнього середовища. Передбачається, що незабаром промислове освітлення у Львові на більшості підприємств буде реалізуватися з допомогою металогалогенних світильників у спеціальному промисловому пило – і вибухозахищеному виконанні. Металогалогенні лампи відрізняються високим ККД, здатні значно економити електроенергію. Хорошими якостями володіють також і світлодіодні освітлювальні прилади, які поступово знаходять широке застосування на заводах, складах і фабриках. Нерідко світлодіодні світильники, які здатні якісно виконувати свої функції і забезпечувати освітленість, використовують поряд з традиційними видами ламп освітлювальних приладів. Незважаючи на те, що багато українських підприємств, як і раніше, вибирають виробниче освітлення люмінесцентними світильниками і навіть лампами розжарювання, політика енергозбереження та енергоефективності має привести до заміни застарілих приладів сучасними.
Виробниче освітлення: нормативи та правила
У відповідності з нормативами Сніп II-4-79 промислове освітлення повинно забезпечувати певні норми освітленості робочих місць, які залежать від технологій робочого процесу і типу виробництва. Виробниче освітлення впливає на комфорт робітників і забезпечує високу продуктивність праці. Згідно вимогам документів робоче місце повинно бути освітлено у відповідності з характером зорового навантаження. Яскравість розподіляється рівномірно на робочому місці і біля нього, необхідно відсутність відбитого сліпучого світла від поверхонь, а також різких тіней. Робоче місце повинно освітлюватися постійно, протягом усього робочого дня. Освітлювальні прилади повинні відповідати нормам безпеки, бути економічними і довговічними.
На підприємствах промислове освітлення може бути штучним, природним і комбінованим. Природне світло потрапляє в приміщення через віконні прорізи, які у відповідності зі СНіП повинні бути орієнтовані на північний схід або північ, щоб уникнути надмірної сонячної радіації і перегріву приміщень та обладнання. Основним показником освітлення є коефіцієнт природної освітленості КЕО. Даний показник варіюється залежно від світлового поясу і розраховується за існуючою методикою. Більшість об’єктів використовує штучне виробниче освітлення, яке може бути місцевим, загальним, аварійним і комбінованим.
Загальне освітлення застосовується в адміністративних приміщеннях, де вгорі стін паралельно віконним прорізам встановлюються світильники. При наявності достатньої кількості природного світла вони відключаються. Загальне освітлення виробничих приміщень виконується у вигляді ліній освітлювальних приладів, які розташовуються збоку від робочих місць. Для робіт, які вимагають більшої кількості світла, застосовується місцеве освітлення. Джерела світла направляють світловий потік на робоче місце, предмети праці.
Промислове освітлення у Львові написати нам remontuem.lviv.ua@gmail.com
Освітлювальні прилади локального характеру використовуються одночасно із загальними, що покращує показники контрастності предметів у полі зору і не стомлює очі працівників. Для штучного освітлення в більшості випадків застосовуються люмінесцентні лампи.
Адміністративні, громадські та виробничі приміщення можуть освітлюватися металогалогенними світильниками, потужність яких становить до 250 Вт. Промислове освітлення у Львові також включає в себе аварійне освітлення об’єктів, яке виконує дві основні функції: евакуацію персоналу або продовження роботи при припиненні подачі електроенергії. Продовження роботи можливо з живленням освітлювальних приладів від додаткових джерел. На багатьох підприємствах повинні безперервно працювати машинні зали, диспетчерські, генераторні. Освітленість при роботі в аварійному режимі за нормативами становить не менше 5 % від прийнятих параметрів. Для евакуаційних дій передбачається встановлення джерел світла в основних проходах, на сходах, у коридорах, місцях проходу людей, а також у цехах та виробничих приміщеннях, де кількість працівників перевищує 50 осіб. Потужність освітлювальних приладів, призначених для евакуації людей, повинні забезпечувати хорошу видимість в зонах проходів і переходів, а також у місцях ймовірного скупчення людей.