Від якості освітлення в кімнаті залежить не тільки краса інтер’єру, але і самопочуття мешканців. Замінити несправну або набридлу люстру на нову – красиву та світлу – цілком можливо без звернення до фахівців. За умови, що у вас є базові знання та навички з електрики. Люстра – не лише дизайнерський акцент в інтер’єрі квартири. Це можливість візуально зробити стелю вище або виділити зони всередині простору.
Стельова люстра
Перш ніж підключати люстру Львів, варто відповісти на запитання:
- навіщо потрібен конкретний освітлювальний прилад? Він потрібен для освітлення конкретної ділянки робочої поверхні або щоб висвітлити приміщення?
- Чи органічно вписується конкретна модель у ваш інтер’єр?
- Наскільки високою має бути яскравість у конкретному приміщенні?
Важливо, щоб люстра, що купується, відповідала технічним характеристикам конкретної кімнати. Наприклад, чи є у приміщенні натяжна стеля чи ні? Також при виборі освітлювального приладу потрібно пам’ятати про площу приміщення та висоту стелі. Люстра для низької стелі відрізняється типом конфігурації, а якщо стелі високі, то можна спокійно взяти підвісну.
Пропоновані у продажу освітлювальні прилади мають патрони з гвинтовим різьбленням для цоколів різьбового типу Е27 та Е14. У продажу також є моделі з контактними групами та посадковими гніздами пружного вигляду.
Правила вибору люстри
Люстра з кришталем
Щоб освітлення в кімнаті було комфортним, потрібно дотримуватися встановлених параметрів щодо довжини люстри. В середньому до світильника від темряви дорослій людини має зберігатися відстань 46-70 см.
Якщо у вас встановлені натяжні стелі, необхідно, щоб люстра не нагрівала полотно, інакше може статися деформація. Виключають нагрівання освітлювальних приладів зі світлодіодами. Оптимальний варіант у разі натяжної стелі – люстра з плафонами відкритого типу, які будуть спрямовані вниз або убік. Стельові люстри із закритими плафонами мають схильність нагріватись, тому не варто їх брати.
Якщо ваш вибір упав на люстру підвісного типу, потрібно пам’ятати, що у вас є можливість скоригувати довжину ланцюга або шнура. Зайві ланки ланцюга розмикаються та забираються, а провід підрізається.
Коли в освітлювальному приладі передбачено кілька ламп, рекомендується розділити їх на кілька груп з окремими вимикачами. Це може бути 2-3 кнопки, які дозволять за потребою використовувати різну схему освітлення і варіювати інтенсивність. Є вимикачі, оснащені димером, але при покупці необхідно уточнювати, для яких ламп він підійде. Також окремо можна придбати та підключити пульт дистанційного керування, якщо його спочатку не було в комплектації.
Більшість люстр мають на увазі кріплення на гак або на планку. Планка краща для освітлювальних приладів з великою масою, це дасть можливість додаткової фіксації та коректного розподілу навантаження.
Не варто купувати потужний світильник, якщо в будинку стара електропроводка. Не перевантажуйте мережу без реальної необхідності, інакше люстра не працюватиме як задумано спочатку.
Підготовка до самостійного монтажу люстри
Монтаж люстри
Якщо у вас є достатні навички, щоб самому зайнятися монтажем люстри, варто заздалегідь підготувати робоче місце та інструменти, щоб процес протікав продуктивно і все необхідне було в доступі.
Правила електробезпеки
Головне правило електробезпеки — не торкатися проводів, поки електромережа не знеструмлена. Перед початком роботи відключіть струм і переконайтеся, що ніхто не матиме доступу до щитка під час проведення робіт.
- За допомогою індикаторної викрутки переконайтеся у відсутності напруги у дротах.
- Заземлення дещо ускладнить процес комутації електричних проводів, але виключно за часом, а не за навичками.
Люстра повинні бути укомплектована всім необхідним для кріплення — сполучними клемами для проводів, шурупами, гаком або планкою.
- Якщо купуєте кріпильні матеріали та клеми – віддайте перевагу якісним виробам. Вам потрібно, щоб вони служили довго, а ви та ваш будинок були у безпеці.
- Клеми та сполучні колодки кращі при підключенні люстри Львів до електропроводки.
Інструменти та пристрої
- Олівець.
- Мультиметр – для вимірювання напруги в мережі.
- Ніж.
- Викрутки – індикаторна та звичайна.
- Драбина. Дозволить піднятися на висоту і залишиться стійкою під час робіт. Якщо стеля трохи більше 2,5 метрів заввишки, можна встати на міцний стіл. Табурети, приставні сходи та стільці не найкращий варіант, тому що є ризик, що опора перекинеться при перенесенні ваги ближче до краю.
- Шуруповерт – з акумулятором.
- Паяльник і припій
- Електричний дриль. Найкраще варіант, що працює від акумулятора, оскільки мережа може виявитися недоступною. Потрібний для створення отворів кріплення.
Підвішування люстри до стелі
Кріплення люстри
Велика кількість люстр забезпечується кріпильною планкою. Вона закріплюється на стелі за допомогою шурупів через технічні отвори, а вже до планки кріпиться підключена до електромережі люстра. Старий гак у разі демонтується. Якщо люстра важка, для неї використовуються хрестоподібні планки з підвищеною вантажопідйомністю.
Варіант кріплень повинен відповідати масі люстри та основі стельової поверхні – бетонна плита, гіпсокартон, дерево. Якщо маса люстри не перевищує 1,5 кг, щоб закріпити освітлювальний прилад на бетонній стелі, достатньо міцного сталевого гака в поєднанні з рифленим дюбелем.
Якщо люстра масивна – використовується підвісний гак із сталі підвищеної міцності з анкером. Анкер підбирають під вагу люстри та товщину стелі.
Алгоритм виконання монтажу
Монтаж люстри
- Кріпильну планку прикладається до стелі, намічають олівцем місця для свердління отворів під дюбелі.
- Для свердління виберіть свердло, яке відповідає технічним вимогам основи, яку потрібно свердлити. У дюбеля має бути відповідний діаметр.
- Болти вставляються в отвори планки та надійно фіксуються за допомогою гайок.
- Пластина планки притискається і фіксується за допомогою шурупів.
- Люстра підводиться до планки, отвори для кріплення стикуються з болтами.
- Далі проводиться комутація проводів із застосуванням клем та сполучних колодок.
- Люстру притискають до стельової плити та фіксують до планки зовнішніми гайками.
Якщо стеля представлена гіпсокартонною конструкцією, попередньо закріплюється металевий каркас і люстра фіксується вже на ньому. Інакше гіпсокартон не витримає маси освітлювального приладу.
Підключення люстри до електропроводки
Найпростіший варіант, коли два дроти з люстри комутуються до двожильного мережного дроту — схема для вимикачів з однією клавішею. Якщо ж у схемі є заземлення і нульовий провід, це трохи ускладнить завдання.
Визначаємо «нуль» та «фазу»
Квартири в будинках нової будівлі відрізняються стандартизованою електропроводкою: дроти будуть з однаковими кольорами ізоляції – для нульового дроту прийнято блакитну, жовто-зелену для дротів заземлення. Якщо оболонки дротів у інших кольорах – це фазні дроти. Найчастіше «фаза» представлена коричневим кольором.
У старих будинках, такої підказки може не виявитися, тому використовуйте індикаторну викрутку. Індикатор на викрутці світиться при контакті жала з проводами фазної жили, якщо світіння немає — нульовий провід. Проводів заземлення у проведенні будинків старої забудови зазвичай немає.
Як проводити підключення люстри при двоклавішному вимикачі
У люстри 2 дроти: фазні дроти об’єднують перемичкою. Світло загорятиметься при натисканні будь-якої клавіші. Якщо в люстрі є заземлення: якщо на стелі дроту жовто-зеленого кольору немає, то світильник його ізолює. Якщо є, їх з’єднують між собою.
Якщо люстра багаторіжкова: від кожної лампи будуть йти по 2 дроти. Якщо завдання скомутувати таку люстру з двоклавішним вимикачем, то формуються пучки – один з нульових дротів та 2 пучки із фазних. За такої схеми можна буде регулювати схему освітлення двома клавішами.
На стелі будуть виведені 3 дроти: нульовий – загальний та 2 фазні.
Важливо: з’єднання здійснюється за допомогою клем. Слідкуйте за тим, щоб у пучок не потрапив провід іншого призначення.
Якщо ви формуєте кілька пучків, кількість дротів необов’язково буде однаковою. Сформований пучок вставляється в затискач клеми, кожна група з’єднується з проводами вимикача. Якщо вимикач одинарний, а люстра багаторіжкова, регулювати кількість включених ламп не вийде. Провід з’єднуються за призначенням і світло або вмикається, або вимкнено.
Алгоритм підключення пучків дротів
Скрутки небажані з простої причини: проводи окислюються, через сили опору струму, що підвищується, в місці з’єднання проводу нагріваються, з часом ізоляція буде плавитися і виникає ризик займання. З цієї причини дроти мають пропаюватися.
Отвір клемної коробки не такий великий, щоб скручений кінець джгута з дротів просто в нього увійшов, тому до нього припаюють одинарний загальний провід. Достатньо довжини 5-10 см. Саме цей припаяний кінець вставляється в сполучну колодку. Місце з’єднання проводів слід ретельно заізолювати ізолентою. Тільки після ретельного паяння кожного пучка та підключення проводів до клем можна приступати до фіксації освітлювального приладу на стелі.
Як перевірити, чи правильно підключена люстра
Стельова люстра
Перед тим, як остаточно фіксувати світильник на стелі, проведіть тестування на правильність з’єднань. Якщо всі дроти з’єднані правильно, лампи засвітяться. При цьому ви не побачите іскор, не буде запаху гару.
Якщо дроти були з’єднані некоректно, результатом стануть вибиті пробки або вимкнений автомат.
Переконавшись, що все працює як слід, знову знеструмте ланцюг і лише після цього приступайте до фіксації люстри на стелі.
Замість висновку
Власноруч повішена люстра – гордість власника квартири. Якщо у вас раніше не було досвіду, варто заручитися підтримкою професіонала або людини, яка вже справлялася з аналогічним завданням раніше. Також важливо розуміти специфіку паяння та бути акуратним та методичним при ізоляції проводів. Вибирайте люстри, що відповідають можливостям електромережі навантаження. Якщо проводка в будинку стара, краще віддати перевагу варіантам, що не потребують великої потужності. В обов’язковому порядку дотримуйтесь заходів безпеки, переконайтеся, що ніхто в процесі роботи не вирішить включити електрику.
Варіанти підключення бра із вимикачем
Бра з вимикачем на дроті — це настінний світильник, який прикріплюється до поверхні, що несе, і використовується найчастіше в приміщенні. Важливою відмінністю бра від інших світильників є те, що вони зазвичай мають власний вимикач і нерозбірну вилку для підключення в розетку.
Настінні бра з вимикачем мають деякі переваги, які вигідно відрізняють їх від інших освітлювальних приладів: вони дозволяють заощадити місце у приміщенні; бра – це додаткове освітлення, тому за допомогою їх можна зміщувати акцент на різні елементи інтер’єру; подібні світильники дозволяють створити розслаблену та романтичну атмосферу.
Бра з вимикачем вважаються зручним способом освітлення приміщення. Їхній оригінальний дизайн робить подібні світильники незамінним доповненням до будь-якого інтер’єру. Бра можна встановити безпосередньо поруч із місцем читання чи рукоділля – наприклад, поруч із кріслом чи ліжком. Бра настінні світильники з вимикачем зручні тим, що їх можна монтувати безпосередньо на стіні і не потрібно його переносити як звичайну лампу або звільняти вільне місце на столі.
Вмикати бра можна за допомогою спеціального шнурка або вимикача. Найкраще задуматися, як підключити бра Львів з вимикачем ще до здійснення ремонту, у такому випадку є можливість сховати у стіну всі непотрібні дроти та не використовувати розетки. У такому разі потрібно заздалегідь продумати розташування електропроводки та зробити для неї штроби.
Бра з вимикачем шнурком можна змонтувати в такий спосіб. Перший провід патрона необхідно підключити до дроту вимикача та зробити ізоляцію контакту. Другий провід патрона слід підключити до дроту вилки та виконати ізоляцію. Провід, що залишився, вилки і вимикача слід з’єднати між собою і зробити ізоляцію контакту.
Схема підключення бра на стіну з вимикачем проста і вона заснована на простому розриві та замиканні ланцюга. Для того щоб зберегти приміщення від можливої пожежі, слід завжди пам’ятати, що на розрив до вимикача завжди повинен йти фазний провід. Як приєднати бра з вимикачем краще вирішити, знаючи його місце розташування в квартирі.
За такою схемою можна підключити бра із сучасним дизайном, такі як, наприклад, настінний світильник.