Теплу підлогу часто використовують при ремонті у заміських будинках чи квартирах. Це обладнання дозволяє більш комфортно почуватися босоніж на кам’яних покриттях і в деяких ситуаціях є підмогою для радіаторних систем опалення. У цій статті ми розглянемо способи монтажу теплої підлоги в квартирі.
Влаштування теплої підлоги
Які бувають теплі підлоги?
Теплі підлоги поділяються на водяні та електричні. Способами встановлення вони принципово відрізняються.
Влаштування водяної теплої підлоги
Водяна тепла підлога функціонує завдяки циркуляції теплоносія. Рідина нагрівається, потім проходить під підлогою та віддає тепло. Охолоджений теплоносій повертається до генератора теплової енергії (котла). Такий спосіб практично не застосовується у квартирі, так як рідину ніде нагрівати. Підключення підлог до системи гарячого водопостачання заборонено, а при використанні стояка опалення проблематично знижуватиме високу температуру носія. До того ж завжди є проблема зі зменшенням висоти приміщення через товсту стяжку та небезпеку затоплення нижніх поверхів при аварії.
Монтаж електричної теплої підлоги
Монтаж електричної теплої підлоги Львів – єдиний можливий варіант опалення під підлогою для багатоквартирного будинку. Вона буває двох видів: гріючий кабель та планкова підлога. Резистивний кабель випускається у вигляді окремого дроту або теплового мату, який є тим самим дротом, але закріплений на сітці. У плівковому варіанті ролі нагрівального елемента виступають вугільні вставки.
Міфи про електричні теплі підлоги
Відразу варто перерахувати помилки, що виникають навколо цього варіанта опалювальних приладів.
- Тепла підлога не захищає дітей від застуди. Джерелом частих застуд частіше стає знижений імунітет і холодне повітря в приміщенні.
- Система опалення теплими підлогами не економічніша за інші види опалення.
- Будь-яке нагріте тіло випромінює інфрачервоні хвилі, тепла підлога в цьому питанні не є унікальною. Часто інфрачервоним називають плівкову підлогу, але насправді це лише комерційна назва продукту.
- Системи опалення не впливають на вологість повітря – через теплу підлогу повітря в приміщенні не може стати сухим або насиченим рідиною. Основний вплив має система вентиляції та контакт з вулицею, а також паропроникність будівлі.
- Тепла підлога не позбавляє цвілі у ванній кімнаті. Причиною появи грибка є підвищена вологість, відсутність нормальної вентиляції та сприятливе органічне середовище. Як зазначалося, вище, тепла підлога не впливає на вологість у приміщенні.
- Тепла підлога не піднімає пил і не впливає на його кількість. Теплові потоки, що виходять від підлоги, розподілятимуть частинки так само, як і при роботі звичайних радіаторів.
Електрична тепла підлога в регіонах з холодними зимами навряд чи зможе повністю замінити центральне опалення, але дозволить підвищити комфорт у приміщеннях з холодними покриттями.
Монтаж електричної теплої підлоги з гріючим кабелем
Монтах електричної теплої підлоги
У більшості випадків цей різновид електричної теплої підлоги використовують під покриття, які адгезією пов’язані з основою (плитка, керамограніт). У решті випадків застосовують пристрої у вигляді плівки, так як вони дають більш рівномірний прогрів через відсутність відстані між жилами.
Особливості монтажу кабельного теплого підлоги
- Потужність резистивного кабелю залежить від його діаметра. Тонкий кабель не вдасться залити товстим шаром бетону, тому що його потужності не вистачить, щоб пробити крізь щільну плиту.
Для сильної теплої підлоги розумно виділити окрему гілку від електричного щитка.
- Потужну підлогу можна укладати у стяжку товщиною від 5 до 8,5 см. Структура «пирога» в цьому випадку буде наступна: в основу укладають плити пінополістиролу з покриттям з алюмінієвої фольги, слідом розкладають резистивний кабель і сталеву сітку, зверху заливають цементно-піщаний розчин.
- У стяжку додають пластифікатори, щоб унеможливити розтріскування від перепадів температур. По периметру кімнати приклеюють стрічку, що демпфує. Термін застигання цементно-піщаного розчину становить 28 днів, на цей час не можна включати нагрівання. Після застигання не можна виставляти терморегулятор на максимальну температуру одразу. За такої технології підлога відніме від висоти кімнати 10 – 120 см.
- Якщо в квартирі низькі стелі і немає можливості залити стяжку, то мати розкочують прямо на основі без попереднього утеплення. Переваги цього способу полягають у тому, що ми не втратимо висоту приміщення. До недоліків відносяться відсутність вирівнювання та нераціональна витрата тепла на обігрів стелі сусіда поверхом нижче.
Підкладка під теплу підлогу не повинна бути із звичайної фольги, підходить тільки алюмінієва.
Алюмінієва фольга під електричну теплу підлогу
- Компромісним рішенням може стати кабель із матом (термомат). Такий варіант монтажу дозволяє обійтися без стяжки – теплу підлогу укладають у шар плиткового клею. На висихання відводиться тиждень.
Укладання теплого кабелю
- Основа під розкладку матів повинна бути очищена від пилу та бруду. Якщо є можливість усунути дефекти у вигляді сколів та тріщин, то слід це зробити до розкочування обладнання. Ці роботи слід виконувати стартовими шпаклівками або цементно-піщаною сумішшю.
- На цьому етапі рекомендується виконати розмітку та замалювати план із розташуванням теплових жил. Креслення краще зберегти на випадок майбутнього ремонту, щоб не пошкодити обладнання при демонтажі. Підлога укладають «равликом» або «змійкою». Провід повинен перебувати на відстань 5 – 50 см один від одного.
- Насамперед на плані треба позначити лініями зони, де тепла підлога не укладатиметься. Кабелю не повинно бути під меблями, також від стіни слід зробити відступ не менше 10 см – обігрів цієї площі не має сенсу, тому що мешканці рідко там знаходяться. Дистанція до сантехніки та опалювальних приладів теж має становити 10 см.
- Перед укладанням матів поверхню слід заґрунтувати. Це роблять для подальшої заливки стяжки або нанесення плиткового клею. Також ґрунт допомагає фольгованому скотчу краще зчіплюватися з основою.
- Провід укладають від місця, де знаходиться джерело живлення. Якщо кабель одножильний, його кінець треба буде повернути до місця виведення для підключення. Двожильний – достатньо підключити з одного боку.
- Термодатчик поміщають у гофровану трубу і укладають на підлогу, з одного боку надівається заглушка. Шнур повинен легко витягатися із кожуха. При заливці стяжки штробити основу не потрібно – достатньо борозен у стіні.
Термодатчик для електричної теплої підлоги
- Терморегулятор на стіні встановлюють у підрозетник (не менше 30 см від підлоги). Кінці дротів зачищають і підключають до клем. До заливки стяжки необхідно перевірити працездатність приладу.
Укладання термоматів
- Відмінностей у цьому варіанті не так багато. Кабель вже розкладений із потрібним кроком, від монтажника потрібно лише розкотити рулони. Укладання, як і першому випадку, починається від підключення.
- При розкладанні матів не можна робити нахльост, тепловий кабель не повинен перетинатися. Різати теплові елементи теж не можна, розкрою підлягає тільки сітчаста підкладка. Якщо до стіни не вистачає невеликого шматка, можна зняти кабель і розкласти його окремими смугами. Тепловий кабель не можна розміщувати поблизу інших опалювальних приладів, відстань до них повинна становити не менше 10 см. На підлозі та стіні відзначають місце прокладання кабелю.
- Один і той же мат не можна використовувати для різних приміщень з різним температурним режимом і різною конструкцією підлог.
- Під терморегулятор роблять штробу у підлозі розміром 20 х 20 мм. Виїмка повинна знаходитись на рівній відстані від нагрівального кабелю до місця розміщення розпаяної коробки у стіні.
- Після підключення перевіряють роботу підлоги та терморегулятора, потім штробу закладають плитковим клеєм.
Монтаж плівкової теплої підлоги
Плівкова тепла підлога
Є полімерними рулонами, на яких закріплені мідні провідники. Як джерело тепла служать карбонові струмопровідні доріжки. Контакт до шини може бути припаяний, а може підключатися затискним з’єднанням. Перший варіант вважається надійнішим, тому що виключає локальний перегрів. До того ж припаяні контакти швидше у збиранні.
- Плівку не можна класти під плитку чи стяжку.
- Плівку можна класти під ламінат, ковролін та лінолеум.
Хід робіт
На чисту чорнову підлогу треба постелити підкладку, що відображає. Для плівкової теплої підлоги з мідними вставками не можна використовувати матеріали на основі фольги.
- Перед укладанням рекомендується виконати невелике креслення, на якому відзначаємо зони розміщення меблів – під неї плівкову теплу підлогу укладати не можна.
- Рулони розміщують униз мідними вставками. Різати плівку можна тільки за спеціальною розміткою, інакше можна розірвати ланцюг і окрема ділянка мату перестане працювати. Одна з одною смуги з’єднують за допомогою скотчу.
- Після укладання матів на мідні смуги токонесучі встановлюються затискачі. Мідні смуги розширюють так, щоб одна сторона кріплення увійшла всередину, а інша виявилася зверху. Скріплення провадиться пасатижами.
Затискачі для мембранної теплої підлоги
- У затискач вставляють дроти від сусідніх матів, їх слід прикріпити до підлоги скотчем.
- Контакти ізолюються квадратиками із бітумної плівки з двох сторін. Також з торця мату потрібно тією самою плівкою закрити місця розрізів мідної шини.
- На наступному етапі встановлюємо терморегулятор із температурним датчиком. Немає сенсу відразу укладати датчик в штробу, для початку шнур просто укладають під мат.
- Терморегулятор вбудовується у стіну на зручну для використання висоту. Ззаду на приладі є контакти для підключення до мережі, плівки і датчика. Підключаємо відповідні дроти та можна приступати до перевірки працездатності обладнання.
- Для перевірки бажано мати тепловізор, щоб одразу виявити неробочі карбонові смуги.
- Якщо робота обладнання не викликає нарікань, можна приступати до штроблення виїмки під тепловий датчик. У підкладці, що відбиває, слід зробити прорізи для проводів.
- Зверху на мати стелять поліетиленову плівку, вона виконує відразу два завдання: гідроізоляція та захист матів під час монтажу. Зверху можна укладати чистове покриття, наприклад паркет або ламінат. Якщо в ролі фінішного покриття виступає м’який матеріал (лінолеум), то на плівку слід укласти щільну підкладку з фанери, ОСБ або ДСП.
З плівковою теплою підлогою не можна використовувати ламінат із металевими вставками зі зворотного боку.