Фікус Еластика
Фікус каучуконосний відноситься до деревоподібним різновидам. Від інших відрізняється великими шкірястими листками, які бувають:
- однотонними темно-зеленими,
- вариегатными (Беліз, Тенеке) — з білою крайкою або плямами,
- з бордовими плямами (Абіджан),
- майже чорними (Чорний принц).
Галузиться досить погано, зростає зазвичай просто вгору: якщо не обрізати, може дістати до стелі квартири. Розмножується живцями.
У догляді f. elastica невибагливий: не любить переливу і прямого попадання сонця. В іншому рослини, особливо однотонні, можуть рости в будь-яких умовах.
Тепер давайте подивимося на найбільш популярні сорти цього фікуса:
Абіджан (Abidjan). Володіє великими глянсовим листям овальної форми. З відмітних особливостей явно виділяється зміна кольору листя в залежності від віку – від рожево-коричневого до насиченого зеленого. Погано переносять тінь, тому забезпечте йому розсіяне світло.
Беліз (Belize). Має товсте листя овальної форми і гострим кінцем. А забарвлення не залишить нікого байдужим – листя прикрашені кремовими і рожевими плямами на зеленому тлі. Любить регулярний полив і все той же яскраве світло без прямого попадання сонячних променів.
Мелані (Melany). Даний карликовий сорт вивели голландські селекціонери. Має густе листя невеликих розмірів. Крім насиченого зеленого кольору листя Мелані може бути і вариегатной. Рекомендую його для початківців квітникарів, тк він досить невибагливий і стійкий до паразитів і хвороб.
Робуста (Robusta). Відрізняється великими зеленими листами із зовнішньої сторони і пурпурової нижньою частиною. Не вимогливий у догляді і може зрости до 5 м у висоту.
Чорний принц (Black Prince). Як випливає з назви сорту, фікус відрізняється дуже темним кольором листя. Розміри не перевищують 2-х метрів.
Фікус Бенджаміна
Цей вид фікуса не можна назвати однозначно другим або першим — швидше він ділить перше місце по популярності з вже описаних каучуконосним братом.
Але візуально ці два фікуса радикально відрізняються один від одного: якщо у Еластики великі листя і майже повна відсутність гілок, то Бенджаміна — навпаки, виділяється дрібними розмірами (4-12 сантиметрів у довжину), відмінним розгалуженням.
Часто кілька рослин сплітають між собою в косичку або грати, домагаючись ще більшої декоративності.
Всередині виду f. benjamina існує безліч сортів: вони відрізняються розміром, формою, забарвленням листя.
Сорт Голден Монік (Gold Monique) має салатові листя розміром 5-6 див. Краї листя мають хвилеподібну форму, що надає йому більш декоративний і оригінальний вигляд. Любить рясний полив і може переносити температури від 13 градусів. Не розміщуйте його в темних кімнатах і уникайте протягів.
Старлайт (Star Light) виділяється майже білою кроною. Не допускайте переливу, але в жаркий час регулярно поливайте і обприскуйте його. Листя має правильну форму розміром близько 5 див.
Барок (Barok) можна дізнатися по закрученим листочками (кучерявої крони). Не вимагає багато уваги і відмінно очищає повітря. З особливостей хочу виділити досить швидке зростання.
Голден Кінг (Golden King) має вариегатную забарвлення в зелених і жовтих тонах. Перед поливом обов’язково переконайтеся, що грунт просохла. Не варто його купувати, якщо у вас часті переїзди.
Саманта (Samantha). Сорт родом з Південно-Східної азії. Відрізняється білою смугою по контуру листової пластини. Швидкість росту невисока, тому сміливо купуйте його в малогабаритку.
Фікус Ліровидний
Останнім часом цей колись рідкісний сорт став напрочуд популярним. Зростає f. lyrata також, як і f. elastica — утворюючи високий стовбур без гілок. Починає гілкуватися лише після 4 років чи в результаті обрізання.
Відрізняється в першу чергу своїми великими (до 50 см!) незвичайними листям, що розширюються до кінців. На листках з хвилястим краєм добре помітні світлі прожилки.
Звичайний фікус лірата — велика рослина, спокійно досягає 2-3 м у висоту. Але в кімнатних умовах можна вирощувати його мініатюрні види.
Компактний сорт Лираты Little скрипка некваліфікований робітник досягає 1,5-2 м у висоту. Великі листки досягають 25 див. Завдяки своєму декоративного вигляду використовують не тільки в офісах, але і віталень.
Компакта (Compacta). Родом з тропіків, тому воліє яскраве розсіяне освітлення. Раджу берегти від прямих сонячних променів, щоб не отримати опік.
Сорт Бамбіно (Bambino) має не тільки маленький розмір, але і мініатюрні листочки. Досить вимогливий у догляді: важливо протирати його і регулярно поливати. А при низькій вологості важливо додатково зволожувати повітря. Не забудьте забезпечити цьому фікусу хороший дренаж і слідкуйте, щоб вода не накопичувалася.
Фікус Биннендийка
Ще один сорт, який нескладно впізнати за зовнішнім виглядом — тонкі (до 40 мм) довгі (25-30 см) листя, корені, світлий стовбур. Із-за незвичайної листя іноді плутають з нолиной, але у фікуса тонкий стовбур. Крона частіше темно-зелена (Алі, Амстел Кінг), але зустрічаються і ряболисті сорти (Амстел Голд).
Сорт Бенедикта не любить яскраве сонце, воліє рости в півтіні. Поливайте його тільки після висихання верхнього шару — так ви ніколи не заллєте рослина і не пошкодите її.
Алі (Alii). Візуально дуже нагадує пальму. Його також називають вузьколистий інжир. Кімнатна температура буде оптимальним варіантом для нього. Віддає перевагу багато яскравого розсіяного світла.
Сорт Амстел Голд (Amstel Gold). Висота фікуса може досягати двох метрів і при цьому досить швидко зростає. Вузька форма листя відмінно впишеться у вашу вітальню. А незвичайна забарвлення зробить його центром уваги. Є одним із самих невибагливих фікусів.
Фікус Пумила
Ми вже розглянули крупнолисті і дрібнолисті дерева, прийшов час познайомитися з вкрай незвичайним сортом — f. pumila. Цей карликовий почвопокровный квітка спускає гілки вниз, а не тягне вгору.
Ще одна відмінність — любов до сонця, може рости навіть на східній чи південній стороні під прямими променями. Не менше любить воду — боятися залити пумилу не варто, пересихання земляної грудки для нього згубно.
Листки круглі і тонкі. Майже всі види — ряболисті (Санні, Дорті). Розмножується пагонами.
- Уайт Санні (White Sunny). Карликовий сорт фікуса має невеликі листочки розміром не більше 4 см і широкої білок облямівкою. Сланкі гілки відмінно виглядають як на підвіконні, так і на опорі. Легко переносить незначну тінь. Не варто розміщувати його в кімнаті з протягами. Грунт не повинна бути сирою, але в міру зволожений.
- Дорті (Dorte). Досить рідкісний сорт фікуса має незвичайне забарвлення з золотавими плямами.
- Карлей (Curly). Як випливає з назви сорту, відмінною особливістю фікуса є його хвиляста форма листя. До речі, росте досить повільно.
Фікус Бенгальський
Друга назва цього різновиду — баньян — виходить з незвичайної форми життя в дикій природі. Дерево утворює повітряні корені, які спускаючись вниз вкорінюються, а згодом — древеснеют і перетворюються на додаткові стовбури. Таким чином дерево може «крокувати» у бік, розширюючи діаметр своєї крони і утворюючи цілий гай з одного єдиного рослини.
У дикій природі виростає до 30-40 м вгору і до 400 (!) вшир.
У кімнатних умовах f. benghalensis не такий великий — 2-3 м. Зовні нагадує каучуконосний і лирату одночасно.
- Одрі (Audrey). Має розкішну крону з зеленим листям овальної форми, на яких зазвичай є рожеві прожилки. Часто вибирають початківці квітникарі, тк вона досить невибагливий.
- Рой (Roy). Розмір зазвичай не перевищує 2-х метрів, тому підійде навіть для невеликої кімнати. Також він має великі глянцеві листя. Як і інші види фікусів воліє яскраве розсіяне освітлення.
Фікус Микрокарпа
Мабуть, один з самих декоративних видів. У любителів квітів він носить «підпільне» назва бонсай, т. к. химерний кривий стовбур нагадує цей варіант формування рослин. Нижня частина стовбура гола, зверху — густа крона з щільних глянцевих листя.
Для успішного вирощування f. ginseng microcarpa потрібно напівтінь без протягів. Якщо квітка продує — він може скинути все листя і втратити декоративність.
Найбільш популярні сорти:
- Альбомаргината (Albomarginata). Компактний вигляд фікуса з великими кількістю бічних пагонів. Любить тепле і вологе середовище.
- Гинсенг (Ginseng). Відрізняється потовщеним стовбуром і красивими зеленуватим листям. Віддає перевагу часте обприскування.
- Мокламе (Moclame). Ще один сорт від голландців. Має сіру кору з незначною текстурою. Швидко росте і має густе листя.
Фікус Ретуза
Ще один «натуральний бонсай», що нагадує попередній сорт. Але на відміну від микрокарпа з майже круглими листочками, у f. retusa листя більш тонкі, загострені (за формою нагадують листя Бенджаміна). Зате стовбур такий самий нестандартний — товстий, з викривленнями, по-своєму гарний.
Вирощують в добре освітлених місцях, для нього обов’язковий частий полив і, по можливості, обприскування або підтримання високої вологості.
- Мутабилис (Mutabilis). Невибагливий представник фікусових. Має середні листочки, які спочатку яскраво-білі, а пізніше стають зеленими.
- Американський (American). Молоді листочки мають салатову забарвлення, яка з часом стає темно-зеленою.
Фікус Трикутний
Отримав свою назву за форму листя — вузьку біля стовбура, широку по краю. Листки цупкі, шкірясті, досягають в довжину 5-6 див. Щоб листя виглядали декоративно, рослині потрібна підвищена вологість — поставте поруч зволожувач або обприскуйте хоча б 1 раз в день.
При вирощуванні в горщику розміри квітки рідко коли перевищують 1 метр у висоту. Забарвлення f. triangularis залежить від сорту — крона буває однотонної зеленою або вариегатной — з жовтими цятками.
- Вайт Маржин (White Margin). Має зелене листя з білими вкрапленнями. Любить багато світла і родючий грунт. При зниженні кімнатної температури зазвичай зменшують полив.
- Світхарт (Sweatheart). При належному догляді даний вид фікуса досягає 1,5 метрів у висоту. Росте досить швидко. Відрізняється ніжно-жовтою облямівкою та густою кроною.
Фікус Парцелла
Даний сорт вважається досить рідкісним і справжні цінителі фікусів спеціально шукають його для своїх колекцій. Але люблять f. parcellii не тільки за його недосяжність, але і за красу: жорсткі зелене листя ніби обрызганы білою фарбою. Горщик з такою квіткою прикрасить будь-яку вітальню або оранжерею.
Вид дуже любить тепло, тому потрібно берегти від протягів і переохолодження, а також прямих сонячних променів (з’являться опіки). Не потрібно шкодувати воду: поливайте і обприскуйте частіше.
Фікус Плющевідной
Найближчий побратим пумилы, одночасно схожий на плющ. Правда має більш скромні розміри — як загальні, так і окремих однотонних листочків. Вирощують f. hederacea roxborough san fernando як ампельного квітки — на полицях, в підвісних кашпо.
Щоб плющевідной фікус відчував себе добре і постійно приростал, забезпечте йому якісний регулярний полив відстояною водою. Не забудьте про хороший дренаж перед посадкою коріння не повинні постійно перебувати у воді.
Фікус Карика
Один з небагатьох сортів, які мають їстівні плоди. Друга назва виду відомо всім — інжир! Дійсно ростуть на стеблах «фіги» — смачні плоди, які можна їсти.
По зовнішньому вигляду f. carica нагадує високу деревце на тонкому стовбурі з пишною кроною. Листя великі, форма — широколопастная пальчасто-надрезная (схожі на виноградні). На відміну від побратимів, каріка не настільки теплолюбна — погано переносить спеку, найкраще росте при температурі до 20 градусів. Від прямого попадання сонячних променів також краще оберігати.
Фікус Дельтовидный
У назві закладено опис зовнішнього вигляду: листя у формі м’яких трикутників нагадують написання букви «дельта». Пластини невеликі (5-8 см по довжині), щільні. Частіше однотонні, але зустрічаються і вариегатные підвиди. На гілках молодого f. deltoidea можна побачити невеликі плоди — вони неїстівні, але надають їй особливий впізнаваний вигляд.
Для успішного вирощування дельтовидный фікус розміщують у світлому місці подалі від радіаторів (в опалювальний сезон). Поливати і обприскувати квітка слід рясно.
Фікус Священний
Третій бонсай у списку, який у дикій природі росте за принципом баньян. Однак, в кімнатних умовах відрізняється невеликими розмірами, а також декоративним стовбуром незвичайної форми. Листя трикутні, з витягнутими кінчиками. Колір — зелений, добре помітні світло-жовті прожилки.
Невибагливий f. religiosa невимогливий до грунту, добре рости при температурі вище 15 градусів і регулярному поливі.
Фікус Ржаволистный
По зовнішньому вигляду f. rubiginosa легко переплутати з вариегатным каучуконосним, але ржаволистный вид відрізняється меншими розмірами і більш короткими листям. Забарвлення строкате, серцевини і кінчики листків — бордові. Сорт більш пишний, кущистий.
Чудово росте на добре освітлених місцях, в умовах постійної підвищеної вологості. Слід розуміти, що чим світліше місце зростання, тим більш декоративними будуть листя квітки.
Фікус Бокальчатоприлистниковый
Не самий візуально гарний вигляд, зате максимально безпроблемний у вирощуванні: рослина стійко переносить температурні перепади, перелив або засуху, сухе повітря. Листя довгі, овальні — до 20 см в довжину, до 6-7 в ширину. Однотонні, насиченого зеленого кольору.
Хоч f. cyathistipula і невимогливий до умов, все ж краще рослина буде себе почувати при достатньому освітленні, при температурі не нижче 16 градусів, підвищеної вологості.
Фікус Гірський
Повернемося до повзучим кольорам: якщо 2 попередніх (пумила, плющевідной) були схожі між собою як мінімум невеликим розміром, то f. montana — зовсім інша справа. Листя у нього досить великі (~8*4 см), витягнутої овальної форми. Так як гілки спадають, вирощується як ампельна рослина.
Чим світліше і тепліше буде в кімнаті, тим швидше гірський сорт буде зростати. І навпаки — в темних прохолодних кутах квітка може зовсім зупинитися в рості.
Фікус Пальмера
Ще один вид, придатний для вирощування у формі бонсай: коренева система поверхнева, тому квітка може рости в неглибокому посуді, зазвичай використовується для бонсай. Стовбур розширюється по мірі необхідності — рослина використовує його, щоб запасати воду в сезон посухи.
Листя у f. palmeri світло-зелені, серцеподібної форми, з яскраво вираженими світлими прожилками. У диких рослин розмір пластин досягає 15 см по довжині і ширині, у кімнатних карликових дерев зазвичай менше.
Фікус Черешкова
Дивовижний сорт, який може виглядати абсолютно по-різному: в посушливих районах він розширює нижню частину стовбура для запасу живлющої вологи. У вологих являє собою деревце на тонкій витягнутої ніжці. Об’єднує обидва варіанти в одне — темно-зелені серцеподібні листові пластини з червоними прожилками.
При вирощуванні в будинках і квартирах врахуйте, що f. petiolaris не любить протяг, пряме попадання ультрафіолету і сухе повітря. До того ж квітка скидає листя до зими — цього не треба лякатися, по весні сидячий фікус обросте знову.
Фікус Стріловидний
Наостанок четвертий повзучий сорт — f. sagitatta отримав свою назву, завдяки довгим гострим листям, що нагадує стріли. Однотонне рослина виглядає естетично, але більш ефектно виглядає вариегатный підвид.
Вирощують на полицях, кришках меблів і в підвісних кошиках. По мірі зростання сагитатта буде опускати гілки, а якщо забезпечити йому зачепи — повзти по стіні або іншій поверхні.
Фікуси — дивовижні рослини! Вони можуть бути крупно – або мелколистными, рости у вигляді дерев або чагарників, мати стрункі або роздуті стовбури. Навіть маючи в квартирі одні тільки невибагливі фікуси, ви зможете добитися різноманітності «кімнатного ландшафту».