У кожної людини є мрія – побудувати будинок з сендвіч-панелей у Львові за місяць. Зведення готових будинків стрімко набирає популярність у Львівській області. Для будівництва за канадською технологією міцні та довговічні матеріали з високим рівнем теплоізоляції. Технічні параметри відповідають українським реаліям – Ви заощадите на обігріві приміщення під час довгих зим. Доступна ціна та широкий вибір проектів стане вагомим аргументом при покупці будинку швидкої будови. В цьому Вам допоможуть фахівці інтернет-магазину remontuem.lviv.ua
Що таке сендвіч-панелі?
Сендвіч-панелі – це будівельний матеріал, призначений в першу чергу для швидкого зведення будівель різного призначення. Однак всупереч розхожій думці область застосування сендвіч-панелей не обмежується тільки зведенням стін, перекриттів або дахів. Унікальні властивості дають можливість використання їх для утеплення та звукоізоляції існуючих будівель, зовнішньої обробки і навіть як засіб протипожежної профілактики.
По суті, сендвіч-панелі являють собою тришарову систему з облицюванням з металу, пластику, орієнтоване стружкових плит – ОСП або інших конструктивно міцних листових матеріалів, з внутрішнім заповненням енергоефективним утеплювачем – мінераловатної плитою, пінополіуретаном або пінополістиролом. Таким чином, грамотне застосування сендвіч-панелей дозволяє комплексно вирішувати цілий ряд задач, що виникають на будь-яких етапах будівництва. Як правильно вибрати, визначитися з кількістю і як не допустити помилок при монтажі ви дізнаєтеся з цієї статті.
Вибір типу сендвіч-панелей
У промисловому і побутовому будівництві використовуються наступні види панелей:
- Стінові сендвіч-панелі для будівель комерційного або промислового використання. Облицювання – профільований метал або пластик з покриттям з поліестеру. Наповнювач – мінплита, пінополіуретан або пінополістирол. Загальна товщина 50-200 мм. Монтуються на металевий, бетонний або дерев’яний каркас. Стикуються між собою з використанням різного типу замкових з’єднань. Ціна – близько 400 грн. /м2 за панель товщиною 100 мм.
- Стінові сендвіч-панелі для будівництва житлових будинків. Облицювання ОСП, наповнювач пінополістирол. Мають товщину 60-200 мм. Як каркас при монтажі, як правило, використовується дерев’яний брус. Ціна – 350 грн. / м2 за панель товщиною 100 мм.
- Покрівельні сендвіч-панелі. Нижній шар – ламінований профільований метал. Верхній – металевий покрівельний профнастил. Наповнювач – мінплита або пінополіуретан. Товщина 40-200 мм. Спеціальні замки по бічних крайках панелей виключають потрапляння вологи всередину, а високий профіль зовнішнього листа забезпечує необхідну міцність на продавлювання. Ціна близько 450 грн. / м2 за панель товщиною 100 мм.
Слід зазначити, що поділ на перші два види досить умовний. Ніщо не забороняє, крім, звичайно, власних упереджень, використовувати промислові панелі в побутових цілях. Всі вони задовільняють відповідним санітарно гігієнічним і екологічним нормам. Крім того, в ряді випадків використання саме промислових панелей, в силу їх конструктивних особливостей, може дозволити досить відчутно скоротити витрати на покупку необхідного будівельного матеріалу. Дійсно, зовнішні стіни з панелей, що мають металеве облицювання, виходять міцними, стійкими до зовнішніх впливів і, головне, не вимагають подальшої обробки. Внутрішні ж приміщення при цьому можна обробити будь-яким бажаним способом і матеріалом.
Покрівельні сендвіч-панелі вирішують цілий ряд проблем, що виникають при виготовленні дахів – висока конструктивна міцність дозволяє позбутися від складних кроквяних систем, зовнішнє облицювання в поєднанні зі спеціальними замками повністю виключає протікання, а шар ефективного утеплювача забезпечує тепло в подкровельному приміщенні.
Отже, облаштовуючи стіни і дах з сендвіч-панелей відповідного призначення, можна значно скоротити витрати при будівництві за рахунок комплексного вирішення будівельних задач.
Розрахунок необхідної кількості
Якщо замовляти готову будівлю в будівельній фірмі, то питання про розрахунок необхідної кількості матеріалу і його придбанні вас хвилювати не будуть – будівельники самі, за затвердженим проектом, розрахують всі необхідні елементи і розкроять на промисловому обладнанні панелі відповідно до необхідних форм і розмірів. А що робити, якщо будівництвом будівлі доводиться займатися самостійно?
Щоб відповісти на поставлене запитання, потрібно врахувати три речі:
По-перше, це типорозміри готових сендвіч-панелей. Знаючи стандартні розміри плит, більшість характеристик будівлі, перерахованих в п. 2, підбираються таким чином, щоб залишалося мінімальна кількість відходів.
Всі геометричні розміри будівлі – довжину і ширину будинку, висоту поверхів, кількість, розміри, положення і форму вікон і дверей, а також форму фронтонів, якщо планується робити тепле горищне приміщення. Природно, що починати будівництво без готового проекту безглуздо. Всі перераховані дані можна взяти тільки з нього.
По-друге, природно, повністю обійтися без відходів неможливо. Крім прямокутних елементів, якими і є панелі, в будівництві будуть потрібні деталі і інших форм, особливо на фронтонних частинах будівлі. Крім того, повністю підібрати розміри будинку так, щоб використовувати тільки цілі плити-сендвічі, не вдасться. Отже, виникає необхідність в розкрої. Всі елементи, одержувані з цільних шматків панелей шляхом різання, утворюють так звану карту розкрою. Її і необхідно скласти.
По-третє, чим же ріжуться готові сендвіч-панелі? Промислові, що мають металеве облицювання, ріжуться ножицями, дрібнозубчастою низькообертовою циркулярною пилкою і іншими інструментами, які не пошкоджують зовнішній захисний шар на металі і не деформують саму панель. Саме тому не допускається використання кутошліфувальної машини, так як при різанні полімерне покриття металу через високу температуру просто вигорає. Аналогічно ріжуться покрівельні панелі. Плити з облицюванням з ОСП кроятся за допомогою будь-яких інструментів, що можуть забезпечити необхідний різ: електролобзики, циркулярні або бензопили або ручні ножівки.
Конкретизуємо цю інформацію
Типові розміри металізованих сендвіч-панелей – ширина 1000 мм, 1200 мм, довжина 800-18000 мм. Для панелей з ОСП розміри такі – 1120 мм ширина і від 2440 мм до 3000 довжина, по суті це максимально можливі розміри листів ОСП. Панелі з ОСП монтуються як вертикально, так і горизонтально, промислові бажано встановлювати тільки горизонтально, тобто з горизонтальним напрямком замків, інакше виникає ризик потрапляння вологи всередину.
Таким чином, якщо будувати будинок з сендвіч-панелей у Львові промислового призначення, то критичним розміром буде тільки ширина листів – висота будинку буде їй кратною. Довжини панелей можуть бути будь-якими, відповідно, і довжина стін по фасадах таких будинків може бути так само довільною. Різати панелі вздовж сенсу немає, оскільки замки у них односпрямовані – пазом вниз, і використовувати в подальшому обрізки навряд чи буде можливим. З цієї ж причини всі непрямі обрізки, наприклад, що виходять при вирізання трапецієподібних або трикутних елементів, так само будуть відходами будівництва.
При будівництві будинків з сандвіч панелей Львів з облицюванням ОСП довжина і ширина плит має значення. Висоту поверхів, з метою економії, краще зав’язувати на висоту панелей, а загальну ширину будинку робити кратною ширині однієї сендвіч-плити. Так як такі сендвічі не мають спеціальних замків по периметру, то з’являється реальна можливість використовувати обрізки в подальшому будівництві, правда це пред’явить свої вимоги до каркасу будівлі.
Що стосується покрівлі, то при проектуванні необхідно враховувати, що розміри панелей аналогічні розмірам стінових панелей цього ж виробника, а необхідний ухил покрівлі повинен бути не менше 5 ° при використанні плит на всю довжину даху і не менше 7 ° при необхідності в їх стикуванні.
Після проведення всіх необхідних розрахунків купується потрібна кількість панелей з урахуванням карти розкрою.
Комплектуючі для сендвіч панелей
Отже, розрахували необхідну кількість, зробили карту розкрою і розпиляли куплені панелі за відповідними кресленнями. Можна приступати до складання будівлі. Однак, щоб будинок вийшов міцним і довговічним, необхідно не забувати про додаткові елементи і матеріали, що застосовуються в будівництві з сендвіч-панелей.
· Фасонні елементи
Металеві профільні вироби, що утворюють відливи, карнизи, нащільники і інші фасадні компоненти.
Чомусь в самостійному будівництві часто цим допоміжним деталям приділяється недостатньо уваги. Як результат – порушення технологій будівництва, а це не тільки непоказний зовнішній вигляд фасаду, але і протікають і продуваються шви, укоси, кути і інші елементи будинку. Відсутність, наприклад, карнизу уздовж цоколя призводить до потрапляння вологи на його верхню площину, що у випадку з панелями з ОПС призведе до гниття цокольного брусу каркасу, а для плит з металевим облицюванням і металевим же каркасом до просочування води всередину панелей. Ціни на деякі фасонні елементи: 80 грн. за стикувальну планку, 100 грн. за цокольний карниз, 120-200 грн. за зовнішній кут.
Отже, виходячи з технологічних вимог, обов’язковими фасонними елементами при будівництві будуть:
- Карнізний елемент стику стартової панелі і цоколя.
- Кутовий елемент. Закриває кутовий стик панелей.
- Нащільник. При поперечному стикуванні панелей місце стику обов’язково закривається спеціальними нащільниками, які не пропускають воду всередину шва.
- Укоси. Закривають краї панелей по периметру вікон і дверей.
Фасонні елементи робляться як за типовими формами та розмірами, так і за індивідуальними кресленнями.
· Ущільнювачі і утеплювачі
Сюди входять герметизуючі і що ущільнюють стрічки, герметики і монтажні піни. При стикуванні декількох панелей таким речам як герметизація і теплоізоляція швів слід приділяти особливу увагу, щоб не утворювалося містків холоду і місць попадання вологи всередину панелей. Вартість герметиків – близько 60-80 грн. за 250 мл, стрічки коштують близько 0,6-0,8 грн. / м.
Обов’язкові місця застосування утеплювачів і ущільнювачів і використовувані при цьому матеріали:
- для стінових панелей з облицюванням ОСП всі шви ретельно пропінюються;
- для металізованих сендвіч-панелей в швах буде доречна спеціальна ущільнююча стрічка;
- в місцях примикання листів до металевого або бетонного каркасу, щоб відсікти холод, наклеюється теплоізолююча смуга;
- щоб убезпечити покрівлю від протікання в місцях стикування панелей, використовуються герметики і герметизуючі стрічки.
· Спеціальне кріплення
Сендвіч-панелі кріпляться до опорної конструкції зі сталі, дерева або бетону. Якщо планується кріпити панель до сталевих або дерев’яних конструкціях, то використовуються самонарізні шурупи з шайбою з еластичного ущільнюючого матеріалу. У випадку з бетонними каркасами слід використовувати відповідне кріплення – дюбель-саморіз. При підборі довжини шурупів слід враховувати товщину панелей. Ціна на саморізи для кріплення сендвіч-панелей становить від 0,4 грн. / шт. в залежності від довжини.
При кріпленні панелей до каркасу слід дотримуватися наступних рекомендацій:
- відстань від краю панелі до саморізу має бути не менше 50 мм;
- всі з’єднувальні елементи повинні розташовуватися під кутом 90 °;
- необхідно видаляти захисну пакувальну плівку з панелей в швах і місцях загвинчування саморізів;
- шурупів на один погонний метр завертається тим більше, чим довше використовувана панель: два – один вгорі другий внизу – для панелей до двох метрів, три – третій посередині – для панелей до трьох метрів, чотири для п’ятиметрових листів і шість для шестиметрових. Збільшувати кількість саморізів надалі, використовуючи панелі великих розмірів, не потрібно.
Основні правила монтажу та догляду за панелями
Для того щоб побудований будинок з сендвіч-панелей у Львові, прослужив довго, необхідно дотримуватись таких вимог при монтажі:
- монтаж сендвіч-панелей з наповнювачем пінополістирол можна проводити практично за будь-яких погодних умов;
- не можна встановлювати панелі з мінераловатним утеплювачем під час дощу, так як з’являється ризик намокання шару утеплювача;
- покрівельні панелі монтуються при температурі, рекомендованій виробником герметизуючих матеріалів, використовуваних при роботі;
- не можна прикріплювати до панелей ніякий вид додаткового будівельного обладнання. У разі необхідності можна використовувати тільки несучі конструкції;
- не допускати ніяких ударів по панелям, а особливо по замкам на всьому протязі робіт;
- не допускати порушення захисного покриття металевих листів панелей в процесі монтажу і експлуатації;
- захисна пакувальна плівка видаляється тільки після повного складання будівлі.
Крім того, дуже важливо правильно доглядати за будівлею з сендвіч-панелей:
- не менше одного разу на рік необхідно проводити зовнішній огляд покриттів панелей і кріпильних елементів;
- будь-які забруднення відмиваються мильним розчином і м’якою щіткою. Не можна використовувати розчинники та абразивні миючі засоби;
- пошкодження покриття відновлюються за допомогою ремонтної фарби. При цьому, якщо подряпина тільки на покритті, то вистачить одного шару забарвлення, якщо порушена сталь, то два шари з використанням грунтовки.